Asociatia ALMA -Asociatia pentru Ajutor, Lupta, Motivare si Asistenta in afectiuni grave

Împreună pentru extinderea Centrului de Recuperare pentru Copii- Dr.Nicolae Robănescu!

Status: Fundraising

Prin intermediul acestui program ne propunem:

1. Construirea unui corp de clădire S+P+4E

2. Înființarea a 2 compartimente de recuperare:

- pacienți arși

- pacienți imunocompromiși

[ Show more ]

Sumă:

Galantomi:

Donații:

25,000,000 RON

Target:

Vrei să fii fundraiser? Contactează Organizația

Centrul de recuperare "Dr.Nicolae Robănescu", este singura instituție medicală din România care oferă posibilitatea internării copiilor în stare gravă, având relații de colaborare cu spitalele de urgență pediatrică din întreaga țară.

Printre serviciile oferite amintim:

-        Servicii medicale în regim de spitalizare de zi și în regim de spitalizare continuă;

-        Servicii medicale în regim ambulatoriu integrat;

-        Diagnostic și terapii în bolile rare

-         Administrarea  terapiilor moderne în amiotrofia spinală progresivă.

Din păcate, structura fizică actuală limitează foarte mult accesul la terapii în raport cu cererea venită din partea micilor pacienți.

Consecințele acestui fapt sunt:

-        Spațiu insuficient pentru desfăsurarea activității medicale.

-        Lipsa spațiului atrage după sine și alte probleme cum ar fi: număr de paturi insuficient, timpul mare de așteptare între programări, număr redus de săli terapeutice.

Prin intermediul acestui proiect, Asociația ALMA răspunde solicitării venite din partea medicilor din cadrul acestei instituții medicale  de a realiza  acțiuni de fundraising care să permită ridicare și dotarea unei noi clădiri care să permită:

-        Scăderea timpului de așteptare pentru internare;

-        Acces ridicat și facil la serviciile medicale oferite;

-        Crearea de noi circuite funcționale;

-        Creșterea siguranței și satisfacției pacientului;

-        Creșterea calității serviciilor hoteliere;

-        Oferirea de noi terapii recuperatorii prin aparatură medicală de ultimă generație;