Asociatia ALMA -Asociatia pentru Ajutor, Lupta, Motivare si Asistenta in afectiuni grave

Prevenție și suport în cancerul de sân pentru femeile nevăzătoare

Status: Fundraising

„Cred cu tărie că este datoria fiecărei femei să ceară să fie informată asupra riscului de cancer la sân , asupra metodelor de diagnostic  dar și să aplice această metodă simplă de autoexaminare . Cred cu tărie că este datoria fiecărui medic să informeze fiecare pacienta asupra importanței autoexaminării sânilor.”

Dr.Gerald Filip- medic primar Chirurgie Oncologică. medic voluntar Asociatia ALMA

Cu sprijinul vostru vom transcrie, imprima în Braille și distribui către organizațiile locale ale femeilor nevăzătoare din țară 1000 de exemplare ale Ghidului de autocontrol al sânilor, autocontrol ce poate salva vieți, si vom oferi proteze mamare externe și mănuși compresive pentru limfedem femeilor nevăzătoare care sunt deja afectate de cancer de sân.

[ Show more ]

Sumă:

Galantomi:

Donații:

Target:

Vrei să fii fundraiser? Contactează Organizația

În România trăiesc aproximativ 100.000 de persoane cu deficiențe de vedere.

23.000 din acestea sunt persoane de sex feminin înscrise într-o asociație de profil.

1 din 8 femei la nivel mondial are sau va dezvolta cancer de sân în următorii ani.

Toate aceste date statistice stau la baza unui nou proiect al Asociației ALMA.

Cel puțin 23000 de femei cu deficiențe de vedere din România nu au acces la consiliere adaptată cerințelor lor în ceea ce privește modul în care se realizează autocontrolul lunar al sânilor.

Prin intermediul acestui proiect ne propunem să dăm acces la informații medicale pertinente și la sprijin unei categorii de femei cu sănătatea deja afectata de o patologie grea.